Naczyniaki – kompendium wiedzy o leczeniu

jak leczyć naczyniaki - zabieg stóp

Naczyniaki to zmiany rozrostowe w postaci guza naczyniowego. Zaliczane są do łagodnych zmian nowotworowych umiejscowionych w tkance podskórnej oraz skórze. Wywodzą się one z drobnych naczyń krwionośnych oraz żylnych, a konkretnie ze śródbłonka czyli najbardziej wewnętrznej warstwy naczynia krwionośnego. 

A jak wyglądają naczyniaki? W zależności od rodzaju mamy do czynienia z charakterystyczną, ciemną zmianą skórną, która przypomina guzka lub nierównomierne znamię. Kolor może różnić się w zależności od rodzaju naczyniaka. W większości przypadków mamy do czynienia z odcieniem czerwonym, jasnoczerwonym, sinoczerwonym lub ciemnobrązowym.

Jak powstają naczyniaki?

Powstają one na skutek przerostu małych naczyń krwionośnych, tzw. włośniczek. Naczyniaki nazywane są anomaliami naczyniowymi, ale mogą być definiowane w różny sposób, dlatego jakimkolwiek charakteryzowaniem w każdym przypadku powinien zająć się specjalista. Szacuje się, że dotyczą one dużej liczby dorosłych między 30, a 40 rokiem życia, najczęściej jednak pojawiają się u niemowląt i w okresie wczesnodziecięcym. Naczyniaki najczęściej dotyczą tkanki skórnej, lecz zdarzają się przypadki przerostu małych naczyń krwionośnych w tkance płuc, wątroby, a nawet mózgu. 

A jakie rodzaje naczyniaków wyróżniamy? 

  • naczyniak włośniczkowy (dotyczą noworodków, znikają samoistnie między 6, a 7 rokiem życia dziecka)
  • naczyniak płaski (widoczny od urodzenia)
  • naczyniak gwiaździsty (dotyczy dzieci oraz młodych kobiet, praktycznie nie dotyka mężczyzn)
  • naczyniak limfatyczny (pojawia się już od urodzenia lub w trakcie pierwszych lat życia)
  • naczyniak jamisty (może wystąpić na każdym etapie życia człowieka – niestety statystycznie częściej doskwiera kobietom)
jak leczyć naczyniaki - terapia

Jak leczyć naczyniaki?

Naczyniaki powierzchowne należą do małych zmian, które nie są narażone na powikłania, a w wielu sytuacjach zlokalizowane są w miejscach zupełnie niewidocznych (skóra głowy pokryta włosami). Z tego względu nie wymagają leczenia. Nie znaczy to, że należy pozostawić te zmiany same sobie, gdyż zasługują one na stałą obserwację i pielęgnacje – tutaj sprawdzi się odpowiednie natłuszczanie. Każda niepokojąca zmiana powinna zostać skonsultowana z lekarzem specjalistą. 

Do leczenia zaliczają sie jednak dużę naczyniaki, które charakteryzują się szybkim wzrostem i lokalizacją w obszarze naturalnych otworów ciała. Do grupy naczyniaków zasługujących na szczególną uwagę należą również naczyniaki wątroby, które trzeba kontrolować regularnie raz w roku przy pomocy badania USG. Nie dają one szczególnych objawów, lecz zanikanie tych zmian może powodować ból, gorączkę, a nawet zakrzepicę. Warto więc postawić na profilaktykę i stale odwiedzać gabinet lekarski. 

Jakie powikłania mogą pojawić się w przypadku braku poddania się leczeniu w sytuacji wymagającej interwencji?

  • blizny i przebarwienia
  • niewydolność serca (w przypadku naczyniaka wątroby)
  • zaburzenia oddawania moczu (w przypadku naczyniaka w okolicy krocza)
  • zwężenie dróg oddechowych
  • zakażenia

Oznacza to, że o ile naczyniaki powierzchniowe stanowią defekt estetyczny, a nie zdrowotny, to większe naczyniaki wymagają rozpoczęcia leczenia.

Usuwanie naczyniaków laserem – Nowy Targ

W przypadku zmian powierzchownych jedną z form leczenia naczyniaków jest laseroterapia. Stosuje się ją przede wszystkim u dorosłych pacjentów oraz u młodzieży w wieku szkolnym. U dzieci zabieg ten przeprowadza się jedynie w przypadku wskazań klinicznych. 

Leczenie laserowe odbywa się etapowo (z wizytą u lekarza co miesiąc lub dwa), a liczba wizyt zależy od stopnia zaawansowania zmian naczyniowych. 

Jeśli są Państwo zainteresowani podjęciem się laserowego leczenia naczyniaków, zapraszamy do naszej kliniki LASERMED na Podhalu. 

Telefon +18 888 02 00 

[email protected]