Łokieć tenisisty a golfisty
Struktura łokcia obejmuje wiele mięśni pełniących różnorodne funkcje. Cechuje ją jednak duża wrażliwość na przeciążenia, czego częstą konsekwencją są m.in stany zapalne. Łokieć tenisisty i łokieć golfisty to dwie najczęstsze choroby należące do grupy entezopatii mięśniowych. W tym artykule wyjaśnię Państwu, jak się objawiają i czym różnią się od siebie te jednostki chorobowe. Zapraszam do lektury!
Czym jest łokieć tenisisty?
Tak jak wspominałem powyżej, zarówno łokieć tenisisty, jak i łokieć golfisty należą do chorób o charakterze entezopatii, warto więc zacząć od przybliżenia Państwu tego terminu. To patologia polegająca na uszkodzeniu ścięgna lub więzadła w miejscu, w którym przylegają one do kości. Przyczynę stanowią powtarzające się mikrourazy lub przeciążenia powstałe na skutek długotrwałych, powtarzalnych ruchów . W przypadku omawianej entezopatii stawu łokciowego, chodzi tu o ruchy zarówno łokcia, jak i nadgarstka. W przypadku łokcia tenisisty problem dotyczy mięśni prostowników nadgarstka. Mechanizm powstawania tego schorzenia jest następujący:
- Powtarzające się urazy powodują uszkodzenie włókien kolagenowych ścięgien.
- Uszkodzone obszary zostają zregenerowane, w wyniku czego powstaje nowa tkanka.
- Nowo powstała tkanka jest jednak znacznie słabsza, a kolejne uszkodzenia prowadzą ostatecznie do naderwania ścięgna.
Do najczęstszych przyczyn powstawania tej dolegliwości należą: długotrwała praca przy komputerze (szczególnie niekorzystna jest pozycja, w której nadgarstki oparte są o blat, a dłonie pozostają uniesione) czy też nieprawidłowy sposób gry w tenisa lub squasha.
Łokieć tenisisty objawy
Najbardziej charakterystyczny objaw łokcia tenisisty to ból zlokalizowany po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Głównym powodem bólu są uszkodzenia okolicznych tkankach przez białka powstające w procesie degeneracji ścięgna. Towarzyszy on pacjentowi przez cały dzień, nawet przy najprostszych czynnościach, utrudnione jest chwytanie, podnoszenie i zaciskanie dłoni.
Czym jest łokieć golfisty?
Łokieć golfisty z kolei dotyczy mięśni zginaczy. Pojawia się on znacznie rzadziej aniżeli opisany powyżej łokieć tenisisty, dotyczy około 0,5-2% osób w wieku 30-52. Powstaje w wyniku długotrwałego przeciążania mięśni zginaczy przedramienia – dochodzi wtedy do stanu zapalanego przyczepu mięśni zginaczy przedramienia. Na skutek zaburzenia kolagenowej struktury ścięgien miejscowo wytwarza się nieprawidłowy system ukrwienia i unerwienia tkanki, co skutkuje zwiększoną wrażliwością na dotyk. Niekiedy łokieć golfisty może być spowodowany uciskiem nerwu łokciowego, a to wymaga już zabiegu chirurgicznego. Do rozwoju choroby najczęściej dochodzi w trakcie długotrwającego nieprawidłowego podnoszenia ciężarów lub niewłaściwej techniki trzymania rakiety.
Łokieć golfisty objawy
W przypadku łokcia golfisty ból odczuwany jest po wewnętrznej stronie łokcia. Często chorym towarzyszy on w trakcie dźwigania ciężkich przedmiotów czy też próby wyprostowania ręki. Pojawia się również zwiększona wrażliwość na dotyk, a w niektórych sytuacjach opuchlizna łokcia.
Łokieć tenisisty a golfisty
Reasumując, różnica między łokciem tenisisty a golfisty dotyczy obszaru, który dotyka określona choroba. W przypadku łokcia tenisisty są to mięśnie prostownika nadgarstka, z kolei w przypadku łokcia golfisty to mięśnie zginaczy. W inny sposób odczuwalny jest również ból, odpowiednio po zewnętrznej i wewnętrznej stronie łokcia.
W dużym stopniu dolegliwości związane z obydwoma entezopatiami ustępują samoistnie, jednak po okresie około 1,5 roku. W obydwu przypadkach zdecydowanie zalecam udanie się do specjalisty, który znacznie szybciej pomoże przywrócić komfort funkcjonowania. W trakcie wizyty specjalista zbiera dokładny wywiad, przeprowadza badanie podmiotowe, a następnie wykonuje USG, co pozwala na potwierdzenie diagnozy i ocenę wielkości uszkodzenia stawu.
Przebieg leczenia jest dość podobny, w obydwu przypadkach rekomendowane jest zażywanie środków przeciwbólowych wspartych przez rehabilitację. Jeśli to nie przynosi pacjentowi ukojenia, stosuje się także zastrzyki sterydowe lub przygotowane z krwi pacjenta osocze bogatopłytkowe.
Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym to jedna z uznanych metod leczenia obu schorzeń i można je wykonać w klinice LASERMED. Zapraszam na konsultację, podczas której ocenię kondycję stawu i zaproponuję adekwatną metodę leczenia.
Autor:
Doktor Nauk Medycznych Adam Zawojski
Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W klinice LASERMED konsultuje pacjentów, wykonuje USG, małe zabiegi chirurgiczne oraz iniekcje z wykorzystaniem osocza.