Leczenie łojotokowego zapalenia skóry i łojotoku

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycy

Szybko przetłuszczające się włosy to problem, z którym zmaga się spora liczba osób. Łojotok, czyli nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz nieprawidłowy stan produkowanego łoju zaburzają właściwy poziom natłuszczenia skóry głowy. Przyczyną łojotoku są głównie zaburzenia hormonalne, niewłaściwa dieta (przetworzona żywność, tłuszcze, zbyt mała ilość spożywanej wody), choroby układu immunologicznego i nerwowego, czy też zanieczyszczenia powietrza. Skłonność do produkcji łoju wynika także bezpośrednio z uwarunkowań genetycznych oraz nasila się w okresie pokwitania, przekwitania i problemów związanych z przemianą materii. Łojotok powoduje nie tylko nadmierne przetłuszczanie się włosów, ale może być przyczyną poważniejszych chorób łojotokowych, jak łojotokowe zapalenie skóry i łupież łojotokowy. Nieprawidłowo wydzielane sebum zatyka mieszki włosowe co skutkuje osłabieniem włókien oraz wypadaniem włosów.

W pielęgnacji skóry głowy istotne jest prawidłowe dobranie kosmetyków, ze szczególnym zwróceniem uwagi na skład i przeznaczenie preparatów. Dla przetłuszczającej się skóry utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia jest niezwykle istotne, dlatego szampony o silnym działaniu przesuszającym tylko zwiększają skłonność do łojotoku. Zaleca się korzystanie z produktów o właściwościach oczyszczających, antybakteryjnych i regulujących pracę gruczołów, najlepiej dobranych odpowiednio przez specjalistę w gabinecie kosmetologicznym. W kłopotliwych i niepokojących przypadkach konieczne może być skorzystanie z profesjonalnych zabiegów na łojotok skóry głowy, które nie tylko skutecznie usuwają nadmiar wydzielanego sebum, ale mogą zapobiec poważniejszym problemom i chorobom łojotokowym.

Zignorowanie problemów nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy oraz nieodpowiednie leczenie łojotoku może rozwinąć przewlekły stan zapalny jakim jest łojotokowe zapalenie skóry. Typowymi objawami choroby są zaczerwieniona i łuszcząca się skóra, swędzenie, bolesne strupy oraz nieprzyjemny zapach. Towarzyszyć im mogą poważne stany zapalne i podrażnienia oraz widoczna utrata włosów. Z uwagi na nawracający charakter łojotokowego zapalenia skóry, leczenie powinno przebiegać pod odpowiednią kontrolą trychologa. Niezwykle istotna jest także prawidłowa i wczesna diagnoza, która umożliwia opracowanie skutecznego planu kuracji. Poniżej podpowiadamy, jakie zabiegi na łojotok i ŁZS z zakresu nowoczesnej trychologii pomogą pozbyć się uciążliwych zaburzeń skóry głowy. 

W zabiegach na łojotokowe zapalenie skóry głowy najbardziej istotna jest regulacja gruczołów wydzielających łój przy zastosowaniu właściwych preparatów. Jedną z metod intensywnego oczyszczenia skóry głowy będzie peeling kawitacyjny, który usuwa zanieczyszczenia i umożliwia głębokie wnikanie substancji aktywnych o działaniu tonizującym i odżywczym dla skóry. Kawitacja wspomaga nawodnienie tkanek skóry, a mikromasaż ultradźwiękami dodatkowo stymuluje krążenie krwi i regenerację komórek. Do skutecznego zlikwidowania zewnętrznych warstw naskórka i masy łojotokowej przyczyni się mikrodermabrazja, która wspomaga procesy tworzenia nowych komórek, przywracając stan pierwotny skóry. W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, zabieg infuzji tlenowej intensywnie odżywia tkanki od środka, natomiast manualne wcieranie ampułki na łojotok wspaniale oczyszcza włosy z łoju, nawilża skórę i przywraca jej bilans.

Jak widać, istnieje wiele metod i zabiegów, które można dobrać indywidualnie do problemu, potrzeb i kondycji skóry głowy pacjenta. Ważne by kuracja przebiegała systematycznie oraz pod kontrolą trychologa, przy zastosowaniu profesjonalnych kosmetyków trychologicznych z prostym, naturalnym składem. 

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycy