Laseroterapia w kosmetyce – poznaj rodzaje laserów i zastosowania

Laseroterapia w kosmetyce - zabieg liftingu twarzy

Medycyna estetyczna na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rozwinęła się w błyskawicznym tempie, a zabiegi tego rodzaju stają się coraz bardziej popularne również w Polsce. Nic w tym dziwnego, gdyż wykorzystanie lasera przynosi znakomite efekty i jest dobrą alternatywą dla zabiegów chirurgicznych. Obecnie lasery pozwalają lekarzom na bardzo dokładne przeprowadzenie zabiegów, również przy skupieniu się na bardzo małych powierzchniach ciała. Dokładność ta pozwala uniknąć uszkodzenia tkanek otaczającej dane miejsce. Rosnąca popularność zabiegów laserowych wynika również z tego, iż pozwalają one zmniejszyć ból, obrzęk lub całkowicie wyeliminować ryzyko pojawienia się blizn. Ma to istotne znaczenie dla tych, którym zależy nie tylko na pozbyciu się defektu, ale również na zachowaniu nieskazitelnego wyglądu. Osoby, które chciałyby podjąć się leczenia laserowego, bardzo często zastanawiają się nad tym, jakiego rodzaju lasery występują obecnie w użyciu, w jakich okolicznościach się je stosuje i jak działają na Pacjenta.  

O tym, w jaki sposób działa laser oraz na inne pytania opowiedzieliśmy m.in. w artykule pt.: “Najczęściej zadawane pytania o laser – odpowiadamy!

Rodzaje laserów w medycynie – na co działają? 

Obszarów jest niezwykle wiele, począwszy od delikatnych, ledwo zauważalnych zmian skórnych, na bardziej skomplikowanych dotyczących kwestii zdrowotnych kończąc. 

Laser można wykorzystać w zabiegach dotyczących: 

Jak widzą Państwo możliwości jest wiele, a lista ta mogłaby być zdecydowanie dłuższa, gdyby wziąć pod uwagę bardziej szczegółowe zastosowania. Należy dodać, że w niektórych przypadkach istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, dlatego zaleca się przebadanie przed podjęciem leczenia, a następnie skonsultowanie się z lekarzem specjalistą. Wszystko to, aby zagwarantować sobie pełne bezpieczeństwo i najwyższą skuteczność zastosowania lasera. 

rodzaje laserów w kosmetyce - fizjoterapia

Jakie są rodzaje laserów w medycynie estetycznej?

Lasery w pierwszej kolejności można podzielić na biostymulujące lub uszkadzające tkanki. 

Lasery biostymulujące

Do pierwszej kategorii należą lasery oparte o działanie fotochemiczne. Mają one za zadanie wpłynąć na metabolizm komórek (zmiana ich aktywności). Przede wszystkim pobudzają i stymulują. Znajdują one swoje zastosowanie przy zahamowaniu procesów zapalnych i aktywności gruczołów łojowych przy trądziku, podczas łagodzenia stanów zapalnych skóry, w celu kształtowania sylwetki (uwalnianie tłuszczu z komórek), a także przy pobudzaniu porostu włosów. 

Lasery uszkadzające tkanki

Choć ich nazwa może kojarzyć się z negatywnymi skutkami, to w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Ich głównym zadaniem jest kontrolowane uszkodzenie tkanek, które zmusza je do natychmiastowej regeneracji. 

W przypadku laserów uszkadzających tkanki (w którym to mechanizmie działa większość dostępnych laserów) zaliczamy między innymi: 

  • Laser frakcyjny – ablacyjny (bardziej “agresywny”), stymulujący kolagen i złuszczający skórę oraz nieablacyjny (delikatniejszy), który nie posiada efektu złuszczania, czas gojenia jest krótszy, lecz rezultat dużo słabszy
  • Laser do depilacji – dzielący się na dodatkowe rodzaje: diodowy, aleksandrytowy i neodymowo-yagowy (Nd:YAG)
  • Laser do przebarwień – charakteryzujące się światłem zielonym, najchętniej pochłanianym przez melaninę odpowiedzialną za przebarwienia
  • Laser do naczynek – z wykorzystaniem światła żółtego lub zielonego do obszarów twarzy, szyi oraz dekoltu, a także światła czerwonego w przypadku nóg (podział wynika z głębokości występowania naczynek w danym miejscu na ciele)