Kolposkopia- co to jest?

Kolposkopia, zaraz obok cytologii, to jedno z ważniejszych badań w profilaktyce raka szyjki macicy. Niemieccy naukowcy opracowali je blisko sto lat temu, jednak dopiero od kilku lat zyskuje ono na popularności.

Kolposkopia- co to jest?

Czym jest kolposkopia?

Kolposkopia  umożliwia dokładne przyjrzenie się dolnym partiom układu rozrodczego kobiety, tj. szyjce macicy, pochwie i sromowi. Jest to krótkie badanie, które trwa około 15 minut i nie sprawia pacjentce bólu. Lekarz wykonuje je w gabinecie ginekologicznym, bez konieczności hospitalizacji.

Kolposkopia- co wykrywa?

Kolposkopia pozwala ocenić stan szyjki macicy. Wykrywa wszystkie zmiany nowotworowe – to szczególnie ważna zaleta tego badania, ponieważ w przypadku raka szyjki macicy czas ma kluczowe znaczenie. Im wcześniej wykryta nieprawidłowość, tym większe szanse wyleczenia. Dodatkowo można także wykryć zakażenie wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) oraz wszelkie zakażenia dróg rodnych spowodowanych przez bakterie, wirusy czy grzyby.

Wskazania do badania kolposkopii

Na badanie najczęściej są kierowane kobiety z nieprawidłowym wynikiem cytologicznym. Nie jest to natomiast jedyne wskazanie do badania. Lekarz wykonuje je również w przypadku, gdy pacjentka cierpi na zmiany torbielowate szyjki macicy, bądź zmaga się z nawracającymi stanami zapalnymi pochwy. Kolposkopia jest wykonywana także w przypadku plamień o niewyjaśnionych przyczynach czy w formie kontroli po wykonanej operacji, która miała na celu usunięcie zmian nowotworowych.

Badanie kolposkopii

Co to jest kolposkopia?

Jak przygotować się do kolposkopii?

Aby badanie kolposkopii dało wiarygodne wyniki, pacjentka musi spełnić kilka warunków. Zalecany czas na wykonanie badania to okres między 10., a 20. dniem cyklu. Miesiączka stanowi przeciwskazanie do wykonania badania.

Na kilka dni przed kolposkopią pacjentka powinna także:

  • nie dokonywać irygacji pochwy
  • powstrzymać się od współżycia
  • nie przeprowadzać innych badań ginekologicznych

Badanie nie jest możliwe do wykonania u kobiet, u których w drogach rodnych toczy się stan zapalny. Warto pamiętać, że przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej nie jest przeszkodą do wykonania kolposkopii.

Kolposkopia Nowy Targ

W LASERMED przeprowadzane są standardowe badania profilaktyczne, do których należą:

  • cytologia
  • badania fizykalne
  • USG ginekologiczne
  • kolposkopia

Każde z nich przeprowadzane jest przez doświadczonych specjalistów, którzy pomagają naszym pacjentkom z zaangażowaniem i służą pomocą w przypadku jakichkolwiek pytań. Konsultacje ginekologiczne i badania profilaktyczne  w naszej klinice w Nowym Targu przeprowadza dr n. med. Piotr Ossowski oraz dr n. med. Anna Gąsiorowska oraz.