Jaka jest dobra pora na zabieg usuwania żylaków?

usuwanie żylaków

Czy można zapobiec żylakom? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Jednym ze sposobów dobrej profilaktyki żylaków jest utrzymywanie dynamicznego stylu życia. Jeśli trenujesz, unikanie sportów siłowych i zmiana tych aktywności na pływanie lub poranny jogging to już mały krok w kierunku profilaktyki.

Jeżeli jednak żylaki się pojawią, swoją walkę z nimi zacznij od pończoch uciskowych. Pończochy uciskowe wywierają stały nacisk, aby pomóc przenieść krew z powrotem do serca. Stały nacisk pończoch zmniejsza również obrzęk kończyn dolnych i zmniejsza ryzyko powstania zakrzepów krwi.

Co jeśli pomimo profilaktyki i używania pończoch uciskowych, twoim oczom ukażą się żylaki na nogach?

Kiedy najlepiej usuwać żylaki?

W słoneczne dni objawy żylaków nasilają się. Jednak to nie ekspozycja na światło słoneczne pogarsza objawy żylaków, ale raczej letnie upały. W ciepłe dni, gdy temperatura jest wysoka, twoje żyły rozszerzają się, pomagając ciału się ochłodzić, tym samym zwiększając przepływ krwi w kierunku skóry. Problem polega na tym, że mechanizm ten może pogorszyć objawy niewydolności żylnej, zwiększając objętość krwi utrzymywanej w żyłach, co prowadzi do jej utrudnionego odprowadzania.

Najlepszym czasem na zabieg jest moment, kiedy za oknami robi się chłodniej. Latem lepiej unikać usuwania żylaków.

W chłodniejsze dni spędzamy więcej czasu na oglądaniu seriali, czytaniu książek, a skwar wówczas nie doskwiera. Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy warto zająć się niwelowaniem żylaków i wprowadzić do swojego życia nowe nawyki, dzięki którym zmniejszymy prawdopodobieństwo, że żylaki powrócą.

Czy można usuwać żylaki latem?

Jedną z najpopularniejszych metod walki z żylakami jest skleroterapia. Podczas procedury skleroterapii lekarz  wstrzykuje do małych i średnich żylaków roztwór lub piankę, która powoduje bliznowacenie i zamyka światło żyły. W ciągu kilku tygodni leczone żylaki powinny zniknąć. Chociaż może być konieczne wstrzyknięcie roztworu więcej niż raz do tej samej żyły, skleroterapia jest skuteczna, jeśli jest wykonywana prawidłowo.

Skleroterapia nie wymaga znieczulenia i można ją wykonać w gabinecie lekarskim. Kiedy zatem umówić się na taki zabieg usuwania żylaków? Najlepiej jak temperatura za oknem nie przekracza 25°C i nie mamy w planach wyprawy do ciepłego kraju.

Zabiegi laserowe a pora roku

Jedną z najnowszych metod leczenia żylaków jest terapia laserem wewnątrzżylnym. Ta metoda polega na doprowadzeniu światłowodu do żyły. Dzięki energii cieplnej wydzielanej przez laser w światłowodzie, krew i ściany, naczynia podgrzewają się, co prowadzi do zamknięcia światła nieprawidłowo działającego naczynia. Po zabiegu zachęca się do chodzenia i można natychmiast powrócić do normalnych codziennych czynności. Jednak przez trzy do czterech tygodni należy unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych, takich jak aerobik. Wszelkie siniaki lub bolesność są tymczasowe i ustępują po zastosowaniu leków przeciwbólowych przepisanych przez lekarza. Zabiegi laserowe są wykonywane latem, jednak nie zaleca się tego bez wyraźnych wskazań medycznych. W tym czasie zabiegowi zawsze towarzyszy silna ochrona przed promieniowaniem UV i wysokimi temperaturami, a do tego konieczność noszenia pończoch uciskowych.