Jak zapobiegać żylakom nóg?

Żylaki nóg to bardzo powszechna dolegliwość, która pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Częstotliwość ich pojawiania się rośnie wraz z wiekiem, dlatego z żylakami częściej borykają się osoby starsze – mimo to zdarzają się przypadki żylaków u osób młodszych. Choć w pierwszej kolejności kojarzone są z defektem natury estetycznej, to mogą być sygnałem świadczącym o przewlekłej niewydolności żylnej, a nieleczone żylaki w dłuższej perspektywie potrafią realnie zagrozić naszemu zdrowiu. Dzieje się tak dlatego, gdyż główną przyczyną rozwoju żylaków jest nieprawidłowe działanie zastawek w żyłach. Zastawki pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ zapobiegają cofaniu się krwi płynącej w stronę serca. Niewydolne zastawki sprawiają, że krew nie odpływa w sposób prawidłowy, gromadzi się na wysokości podudzia, podkolana oraz uda. Cały zaburzony proces odprowadzania krwi sprzyja rozciąganiu, poszerzaniu i skręcaniu się żył, które tworzą charakterystyczne “pajączki” i “siatki” o ciemnym kolorze.

Wiele osób rozpoznaje u siebie tę dolegliwość dopiero w momencie, w którym pojawiają się pierwsze zmiany na skórze. 

Wyróżnić można charakterystyczne objawy takie jak: 

  • uczucie tzw. “ciężkich nóg”
  • obrzęki wokół kostek 
  • często pojawiający się ból (zwłaszcza przy dłuższym utrzymaniu pozycji stojącej lub siedzącej)

Pojawianiu się żylaków może sprzyjać szereg czynników. Niektórzy dziedziczą skłonność do zmian żylnych poprzez nieprawidłowość w tkance budującej ścianę naczyniową, duży wpływ ma rodzaj wykonywanej pracy (tryb stojący lub siedzący), nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu, zerowa aktywność fizyczna lub zbyt duża waga ciała i otyłość. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że pojawianiu się żylakom sprzyja również nieodpowiednia, zbyt ciasna odzież. 

Wiemy już zatem czym są żylaki, dlaczego nie warto ich bagatelizować oraz jakie objawy powinny zwiększyć naszą czujność. Co robić żeby zapobiegać żylakom i uchronić estetyczny wygląd swojej skóry? 

Żylaki nóg – profilaktyka

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym bardziej zadbamy o nogi, by te były mniej podatne na powstawanie żylaków. Są to jednak metody zapobiegania, a nie leczenia

Zwiększ aktywność fizyczną 

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, tym bardziej jeśli chodzi o układ krążenia. Nawet zwykły, regularnie wykonywany spacer lub krótkie rozluźnienie nóg w trakcie pracy pozwoli na zwiększenie przepływu krwi w nogach. Tutaj sprawdzi się metoda krócej, ale częściej, a każda dodatkowa czynność wpłynie bardzo pozytywnie na nasze zdrowie. 

Zwróć uwagę na dietę

Jedną kwestią jest zdrowe i pełnowartościowe jedzenie, drugą odpowiednia waga ciała. Należy stanowczo unikać tłustych potraw (w tym zbyt dużej ilości mięsa) oraz słodyczy. Każdy zbędny kilogram, powodujący nadwagę lub otyłość, może niekorzystnie wpływać na wzrost ciśnienia w żyłach kończyn dolnych, co bezpośrednio powoduje pozostawanie krwi w naczyniach. Zdrowy tryb życia to naczynia połączone, im zdrowiej będziemy jeść, tym łatwiej będzie nam zacząć uprawiać sport lub okazjonalne aktywności fizyczne. 

Co na żylaki kończyn dolnych? 

Jeśli żylaki pojawiły się już na naszym ciele, warto zwrócić się do specjalisty, który zaplanuje dalsze działania w tym zakresie. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, oprócz kwestii estetycznych duże znaczenie ma tutaj stan zdrowia. Nie należy zwlekać z podjęciem pierwszych kroków! 

Leczenie żylaków laserem Podhale – zapraszamy do naszej kliniki LASERMED, by dowiedzieć się więcej o tym w jaki sposób można pozbyć się żylaków, a następnie rozpocząć leczenie. 

Tel: +18 888 02 00 |

[email protected]