zylaki

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków.

U kogo najczęściej występuje problem żylaków. 

W grupie ryzyka zachorowania na raka są osoby po 50 roku życia, częściej występują u kobiet, ale często występują również u mężczyzn. Zachorowania występują też częściej u osób otyłych. Szczególnie narażone są osoby, które prowadzą stojący lub siedzący tryb życia, ale duże znaczenie mają też zachorowania u naszych przodków, ponieważ widoczne jest tu znaczenie rodzinnej predyspozycji. Jeśli już zaczęły się u Ciebie oznaki żylaków, zapoznaj się z możliwościami dotyczącymi leczenia ich np. laserowym leczeniem żylaków.

Żylaki – jak unikać

Pamiętaj o ćwiczeniach mięśni łydek – podczas długotrwałego stania ćwicz je wspinając się na palce i opadając na pięty. To zadanie sprawia, że mięśnie łydek pomagają pompować krew żylną. 

W czasie siedzenia pamiętaj o siedzeniu prosto i nie zakładaj nogi na nogę, takie ułożenie ciała utrudnia dopływ krwi.

Nie przebywaj też długo w miejscach, gdzie panuje wysoka temperatura. Żylaki i sauna to bardzo kiepskie połączenie. Nie korzystaj też z gorących kąpieli, długotrwałego opalania, nie używaj gorącego wosku. 

Żylaki profilaktyka

Oprócz szeregu złych nawyków, których należy unikać możesz robić wiele aby Twoje nogi pozostały dłużej piękne i bez oznak żylaków. Najbardziej opłacalne są ćwiczenia wspierające mięśnie nóg, ale nie obciążających stóp i wymagających dużego wysiłku. Jeśli chcesz uniknąć pojawienia się żylaków kończyn dolnych, jeździj na rowerze, tańcz, spaceruj, pływaj. Unikaj natomiast podnoszenia ciężarów czy wyskoków.