Cyberpokolenie: co zrobić, by zadbać o swój wzrok?

Jak zadbać o wzrok przy pracy na komputerze i telefonie?

„Zmysł wzroku (…) jest najważniejszym zmysłem człowieka, dostarczającym większość informacji z otoczenia.”

Jest to cytat pochodzący z wszystkim dobrze znanej encyklopedii internetowej – Wikipedii. Autorzy tej definicji słusznie zauważyli, że zmysł wzroku jest jednym z najcenniejszych, które posiadamy. Niestety zbyt często nie zwracamy uwagi, że wiele naszych działań prowadzi do powstania krótkowzroczności.

Czym spowodowana jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność jest wadą refrakcyjną wzroku polegającą na skupianiu promieni światła przed siatkówką. Sprawia to, że pacjent, aby widzieć wyraźnie, musi zmniejszyć odległość między okiem a oglądanym przedmiotem. Istnieją dwie główne przyczyny powstawania opisanej wady wzroku. Pierwszą są czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu. Drugą są czynniki środowiskowe, których modyfikacja leży wyłącznie po naszej stronie. Do czynników środowiskowych możemy zaliczyć: ubogą dietę bez warzyw i owoców (pozbawioną witamin), zbyt intensywną pracę do bliży (korzystanie z komputera, tableta, smartfona, czytanie książek), brak aktywności fizycznej na świeżym powietrzu oraz pracę w źle oświetlonym pomieszczeniu. Najbardziej narażone na szkodliwe działanie czynników środowiskowych są dzieci.

11-14 lat

To w tym wieku najczęściej pogarsza się wzrok u dzieci

Nadmiar sztucznego światła uszkadza wzrok

Zrezygnować z używania nowych technologii?

W dobie smartfonów, komputerów i nowej technologii jesteśmy szczególnie narażeni na niekorzystne dla naszych oczu warunki, a co gorsza – dzieje się tak już od najmłodszych lat. Dzisiaj coraz mniej dziwi widok małego dziecka ze wzrokiem wpatrzonym w ekran telefonu komórkowego. Z perspektywy lekarza i rodzica nie jest to pożądane zjawisko. W tym wszystkim jestem jednak człowiekiem, który również korzysta z dobrodziejstw nowoczesnej technologii. Nie na miejscu byłoby więc wymagać przestania korzystania z telefonów, tabletów itp., skoro sama wiele rzeczy robię za pomocą tych urządzeń i mówiąc szczerze – nie wyobrażam sobie sprawnego funkcjonowania bez nich. Co zatem możemy zrobić, aby ograniczyć szkodliwe działania uszkadzające nasz wzrok?

Kilka prostych zmian, które ratują nasze oczy

Z badań wynika, że największa progresja wady występuje między 11. a 14. rokiem życia. Wada może się jednak pogłębiać cały czas. Jak zatem zadbać o prawidłową higienę wzroku? Możemy wprowadzić kilka zmian w naszym życiu, aby chronić siebie oraz naszych najbliższych, jednocześnie nie rezygnując z udogodnień współczesności.

  • Pierwszym krokiem jest odpowiednia i dobrze zróżnicowana dieta

    Ważne jest, aby była bogata w takie pierwiastki jak cynk i selen, które znajdziemy w warzywach. Niezbędne do prawidłowego rozwoju gałki ocznej są też kwasy omega-3 i witamina D3. Ich suplementacja zalecana jest wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Kolejnym elementem są produkty bogate w witaminy, które znajdziemy w świeżych owocach i również w warzywach. Ogólnie rzecz biorąc – dieta powinna być dobrze zróżnicowana i składać się z naturalnych i nieprzetworzonych produktów.

  • Kolejną bardzo ważną rzeczą jest zadbanie o odpowiednie warunki pracy

    Po pierwsze, dobre oświetlenie. W pokoju, w którym pracujemy, powinny być dwa oświetlenia: górne – rozproszone oraz skupione, padające na miejsce pracy. Po drugie, po 45 minutach pracy zrób sobie 15-minutową przerwę. W tym czasie daj odpocząć oczom, patrząc w dal, np. przez okno.

  • Bardzo dobrym nawykiem jest też godzinna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu

    Taki wysiłek poprawia ogólną kondycję organizmu, pozwala wytworzyć endogenną witaminę D3, poprawia samopoczucie, a zieleń działa relaksująco na wzrok.

Czym endogenna witamina?

To proste! Spróbuj więc sam 🙂

Jest to tak naprawdę niewiele zmian, które należałoby wprowadzić, aby móc dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, jednocześnie nie rezygnując z nowoczesnych technologii. Pamiętajmy, że żyjemy coraz dłużej, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby to długie życie upłynęło nam w bardzo dobrej jakości. Dbajmy o siebie, a swoją postawą uczmy najmłodszych zdrowych nawyków, bo słowa uczą, a przykłady pociągają.

Poznaj autorkę tego tekstu:
lek. Dominika Grzywacz-Suchanek