Jak pozbyć się pajączków na nogach? Sprawdzone sposoby i zabiegi

Sposoby na pajączki na nogach

Charakterystyczne czerwone lub sine niteczki, z czasem zaczynające tworzyć siateczkę widocznych naczynek. Część osób, które posiadają wrażliwą i delikatną cerę z pewnością znają ten problem. Pajączki, fachowo nazywane wenulektazjami, doskwierają osobom w różnym wieku. Ciężko je ukryć, tym bardziej w okresie wiosenno-letnim, gdy Panie decydują się na odsłonięcie swoich nóg. Defekt ten jest bardzo powszechny i na szczęście nie jest on trudny do usunięcia. Mimo to pajączki sygnalizują nieprawidłowości związane z naczyniami krwionośnymi. Czerwone lub sine siateczki powstają w wyniku zmniejszonej elastyczności oraz kruchości naczyń krwionośnych. Nieprawidłowa praca zastawek żylnych objawia się w poszerzeniu niewielkich naczynek, które z czasem zaczynają tworzyć nieestetyczne zmiany. 

Pękające naczynka można podzielić na dwa rodzaje – pajączki śródskórne (tak zwane teleangiektazje) i siateczki podskórne. Przyczyny mogą być różne – pojawieniu się wenulektazji sprzyjają predyspozycje genetyczne (w tym delikatna cera), siedzący lub stojący tryb pracy, brak ruchu i sportu lub zmiany hormonalne. Oprócz tego pękaniu naczynek sprzyjają także czynniki zewnętrzne jak na przykład wahania temperatur.

Bywają sytuacje, gdy pojawiające się pajączki powodują swędzenie, pieczenie, a w niektórych przypadkach nawet uczucie bólu lub ciężkości nóg. Ważne jest, aby reagować w sytuacji wystąpienia pajączków, gdyż mogą one stanowić pierwszy etap rozwoju żylaków, a te są zdecydowanie trudniejsze do wyleczenia. Jak skutecznie pozbyć się pajączków na nogach?

Sposoby na pajączki na nogach

Istnieją pewne naturalne sposoby na pajączki na nogach, lecz zaznaczamy, że są to działania profilaktyczne – zarówno stosowanie preparatów jak i sposobów domowych.

Obecnie na półkach w aptekach oraz w niektórych sklepach można znaleźć produkty dostępne bez recepty. Mają one za zadanie poprawić napięcie ścian naczynek i chronią je przed pękaniem. Preparaty te dodatkowo dbają o zachowanie odpowiedniej przepuszczalności żylnej, by zapobiegać zastojom krwi i obrzękom prowadzącym do zmian na skórze. Produkty te można znaleźć w postaci tabletek, najczęściej jednak są to kremy oraz maści. Należy zwrócić uwagę, aby zawierały odpowiednie substancje takie jak: hesperydynę, rutynę czy aescynę.  

Skoro jesteśmy przy temacie suplementacji, warto również postawić na produkty, których skład wzmacnia naczynia krwionośne. Zaliczają się do nich: witamina C, witamina K, kwasy omega 3, cynk oraz żelazo.  

Jakie jeszcze sposoby na pajączki na nogach?

Skoro problem dotyczy naczyń krwionośnych i układu żylnego, trzeba zadbać o odpowiednie ukrwienie. W tym celu dobre będzie zwiększenie swojej aktywności, najlepiej w postaci regularnych ćwiczeń. Niestety w przypadku nadwagi prawdopodobieństwo pojawienia się pajączków jest większe, dlatego warto pomyśleć od redukcji masy ciała, by uniknąć zastojów i obrzęków. Panie powinny pomyśleć również o ograniczeniu noszenia butów na wysokim obcasie. 

Jak skutecznie pozbyć się pajączków na nogach? - żylaki

Zabiegi na pajączki na nogach

Jeśli profilaktyka nie jest wystarczająca, a problem utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto pomyśleć o wizycie u lekarz. Zamykanie naczynek należy do mało skomplikowanych i skutecznych zabiegów. Bardzo popularnym sposobem w medycynie estetycznej jest wykorzystanie lasera o określonym skupieniu wiązki światła, które z powodzeniem zamyka rozszerzone naczynka i prowadzi do ich regeneracji. Skóra zyskuje na wyglądzie oraz poprawia się jej koloryt. 

Zamykanie naczynek – Nowy Targ. W naszej klinice LASERMED na Podhalu wykonujemy zabiegi laserowe, które gwarantują trwały efekt. Jeśli są Państwo zainteresowani, zapraszamy do kontaktu pod numerem +18 888 02 00. Więcej informacji o nas znajdą Państwo na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku.