Jak leczyć włókniaki?

Laserowe usuwanie włókniaków

Włókniaki to zmiany skórne zaliczane do grupy nowotworów łagodnych – mimo to nie stanowią zagrożenia dla życia. Powstają one z tkanki łącznej włóknistej, która rozrasta się i tworzy nieregularny, wypukły kształt na skórze. Włókniaki są charakterystycznie miękkie, a ich wielkość waha się od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów w indywidualnych przypadkach. Oprócz rodzaju miękkiego wyróżniamy również włókniaki twarde, które mają odcień ciemniejszy od skóry, nie da się ich “wcisnąć w skórę” i uważa się je za zmiany o charakterze odczynowym (czyli powstające w wyniku np. ukąszenia, ukłucia lub stanu zapalnego) Z punktu widzenia medycznego oba rodzaje nie stanowią żadnego zagrożenia, jednak kojarzone są z nieestetycznym defektem na ciele. Dodatkowo, w przypadku pojawienia się w miejscu na ciele narażonym na ścisk i ocieranie, może sprawić kłopoty i doprowadzić do nieprzyjemnych podrażnień. Tym bardziej, że włókniaki miękkie ze względu na swoją budowę wystają delikatnie poza poziom skóry, przez co łatwiej o nie zahaczyć lub zaczepić. 

Choć włókniaki same w sobie nie powodują żadnych objawów i odczuć bólowych, to ich naderwanie może łączyć się z nieprzyjemnością. Nie ma określonych miejsc, w których pojawiają się włókniaki, jednak często można znaleźć na szyi, w okolicach tułowia, pod pachami, w pachwinach lub pod biustem. Zdarza się również tak, że włókniak wytwarza się na powiece. 

Pomimo znikomej szkodliwości zdrowotnej, w przypadku większej ilości lub pojawienia się włókniaków w widocznym miejscu, może powodować to dyskomfort estetyczny, a Pacjenci wykazują chęć pozbycia się zbędnych zmian skórnych. Na szczęście medycyna estetyczna przychodzi z szeregiem rozwiązań w takiej sytuacji.

Jak usunąć włókniaki?

O tym jak usunąć włókniaki w pierwszej kolejności powinien zadecydować lekarz po wcześniejszej konsultacji z Pacjentem. Jeśli taka konsultacja została przeprowadzona, wówczas specjalista może zaproponować kilka rozwiązań, w zależności od specjalizacji i  miejsca pracy. 

Elektrokoaglacja włókniaków 

Ten rodzaj zabiegu polega na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości. Prąd ten doprowadza do podwyższenia temperatury w danej zmianie skórnej, a następnie prowadzi do ścinania się białka, z którego zbudowana jest tkanka. Dzięki temu można w łatwy sposób usunąć włókniaka. Choć może brzmieć to drastycznie, to zabieg ten jest bezpieczny i żaden sposób nie narusza ciągłości skóry. Można przed zabiegiem skorzystać ze znieczulenia miejscowego. 

Wymrażanie ciekłym azotem 

Wymrażanie ciekłym azotem kojarzone jest w pozbywaniem się brodawek (tzw. kurzajek), jednak z powodzeniem jest ono stosowane również w zwalczaniu włókniaków. Wykorzystanie ciekłego azotu umożliwia skuteczne usunięcie zmian skórnych i nie pozostawia żadnych odbarwień.

Leczenie włókniaka laserem

Usuwanie włókniaków laserem – skuteczność 

Oprócz wyżej wymienionych metod, bardzo popularnym i skutecznym sposobem jest usuwanie włókniaków za pomocą lasera. Jest on niezwykle chętnie wykorzystywany, gdyż nie pozostawia żadnego śladu na skórze, a zabieg nie powoduje nawet najmniejszego krwawienia. Proces gojenia jest szybki, nie ma ryzyka powstania blizn w miejscu przeprowadzenia zabiegu. Czy laserowe usuwanie włókniaków jest bezpieczne?

Jak najbardziej – to powszechnie stosowana i ceniona metoda.

Laserowe usuwanie włókniaków – Nowy Targ

Jeśli zależy Państwu na pozbyciu się zmian skórnych, zapraszamy do kliniki LASERMED, gdzie przeprowadzimy zabieg gwarantując pełną skuteczność usunięcia. Cały proces poprzedzamy indywidualną konsultacją lekarską, by zapewnić jak największy komfort i zadowolenie Pacjenta. 

Kontakt pod numerem telefonu: +18 888 02 00 lub za pośrednictwem adresu mailowego – [email protected]