Czym różni się frakcjonowanie ablacyjne i frakcjonowanie nieablacyjne?

czym się różni frakcjonowanie ablacyjne od nieablacyjnego?

Wykorzystanie lasera w medycynie estetycznej to obecnie jedna z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych metod poprawiania swojego wyglądu. Technologia bez przerwy się rozwija, a coraz to nowe rozwiązania pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszego efektu w gabinetach zabiegowych. O ile dla lekarzy i pracowników związanych z medycyną poruszanie się w tym obszarze jest naturalne, to dla osoby zupełnie niezwiązanej z tematem mnogość możliwości może przytłoczyć. Rodzaj urządzenia i lasera wykorzystywanego w zabiegach będzie zależał od dolegliwości, z którą przychodzi Pacjent. Działanie lasera możemy jednak podzielić na dwie kategorie przywoływane najczęściej – frakcjonowanie ablacyjne i frakcjonowanie ablacyjne (nazywane również laserem frakcyjnym ablacyjnym lub laserem frakcyjnym nieablacyjnym). Choć może brzmieć to dość skomplikowanie, w rzeczywistości wcale takie nie jest. W tym artykule postaramy się przybliżyć obie metody w przystępnej dla Państwa formie. Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią.

Jak działa laser frakcyjny?

W zrozumieniu działania frakcjonowania ablacyjnego i nieablacyjnego z pewnością pomoże wiedza na temat tego, jak działa laser oraz laser frakcyjny. Choć moglibyśmy rozpisywać się szeroko o rodzajach laserów, to w każdym przypadku łączy je jedno – cały proces polega na rozproszeniu wiązek światła na tkankę skórną. Stymuluje i pobudza on tkanki, a także prowadzi do ich regeneracji. Lasery różnią się od siebie długością fal i mocą, z jaką wiązki światła aplikowane są bezpośrednio na skórę. Laser frakcyjny ma za zadanie wytworzyć na skórze mikrouszkodzenia, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej ilości zdrowej tkanki. Uszkodzenia się w pełni kontrolowane i pozwalają one “zmusić” skórę do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Laser kierowany jest bardzo blisko siebie, w różnych miejscach na skórze, dlatego powstaje tzw. pole zabiegowe, czyli siatka mikrouszkodzeń. Tak stymulowana tkanka zaczyna m.in. odbudowę włókien kolagenowych oraz aktywuje procesy gojenia. Wszystko odbywa się w kontrolowanym zakresie i w żaden sposób nie zagraża Pacjentom.

Frakcjonowanie ablacyjne i nieablacyjne – różnice

Frakcjonowanie ablacyjne

Laser frakcyjny ablacyjny należy do bardziej inwazyjnych metod. Polega na wchłanianiu przez tkankę skórną wiązki lasera, która podgrzewa znajdującą się w niej wodę. Ta rozgrzana do bardzo wysokiej temperatury zaczyna wyparowywać. Proces ten prowadzi do wypalania tkanki skórnej, które bezpośrednio przekłada się na intensywne wytwarzanie kolagenu. Finalnie skóra rozpoczyna naturalny proces regeneracji i odbudowy celowo uszkodzonej tkanki. 

Frakcjonowanie nieablacyjne

Laser frakcyjny nieablacyjny w przeciwieństwie do wyżej wymienionego, należy do kategorii zabiegów małoinwazyjnych. Jest on zdecydowanie mniej “agresywny” i jedynie podgrzewa tkankę skórną, by ta stymulowała powstawanie nowych włókien kolagenowych. Podczas frakcjonowania nieablacyjnego warstwa rogowa naskórka oraz skóra właściwa zostają nienaruszone.

W takim razie podsumowując – czym się różni frakcjonowanie ablacyjne od nieablacyjnego? Frakcjonowanie ablacyjnego jest bardziej inwazyjne, wymaga mniejszej ilości powtórzeń, jest skuteczniejszy, lecz tym samym wydłuża czas rekonwalescencji. Frakcjonowanie nieablacyjne stosuje się przy mniej wymagających przypadkach, jest mniej skuteczne, mniej ingeruję w strukturę skóry, dzięki czemu wiąże się z krótkim powrotem do naturalnego wyglądu. 

Frakcjonowanie ablacyjne 3D i frakcjonowanie nieablacyjne SMOOTH w klinice LASERMED.

Wszystkich zainteresowanych podjęciem się zabiegów z wykorzystaniem frakcjonowania laserem zapraszamy do naszej kliniki. Proponujemy wstępną i darmową konsultację oraz opracowanie kompleksowego planu leczenia z pełnym wsparciem w trakcie całego procesu.

Kontakt pod numerem telefonu: +18 888 02 00 lub za pomocą adresu e-mail | [email protected]