Endoproteza stawu biodrowego – na czym polega?

Endoprotezoplastyka, to zabieg wszczepienia protezy stawu biodrowego, czyli sztucznego stawu zastępującego nasz naturalny. Kiedy konieczne staje się przeprowadzenie tego zabiegu i jaki jest jego przebieg? Jakie są rodzaje endoprotez biodra? Zapraszam do lektury artykułu!

endoproteza stawu biodrowego - na czym polega?

Zwyrodnienie stawu biodrowego – co to jest?

Chrząstka stawowa to niezastąpiony amortyzator w naszym ciele, niestety wiele czynników może wpływać na nią negatywnie, prowadząc do zmniejszenia jej grubości i ograniczenia zdolności regeneracyjnych. Niedobór chrząstki sprawia, że powierzchnia główki i panewki stawu biodrowego ocierają się o siebie, co w konsekwencji prowadzi do wytworzenia wtórnego stanu zapalnego obejmującego zarówno sam staw, jak i jego okolice. Taka zmiana znacząco wpływa na zdolności ruchowe, stopniowo je ograniczając.

Zwyrodnienie stawu biodrowego może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwszy rodzaj wynika z naturalnego zużycia, z kolei zwyrodnienia wtórne mogą wynikać np. z martwicy głowy kości udowej na skutek zaburzeń w ukrwieniu kości, z zapalenia stawu biodrowego (często na skutek chorób takich jak reumatoidalne zapalenie) czy też urazów stawu. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj wykonywanej pracy, jak również waga pacjenta.

Kiedy konieczna endoproteza stawu biodrowego?

Zabieg endoprotezoplastyki konieczny jest w przypadku osób, u których doszło do nieodwracalnego uszkodzenia stawu i z tego powodu odczuwają ból zarówno w spoczynku jak i ruchu, a ich możliwości ruchowe zostały znacznie ograniczone. Ważnym warunkiem jest również brak efektów w przypadku zastosowania innych metod terapeutycznych. Istnieją także dodatkowe wskazania do zabiegu, takie jak:

  • złamanie szyjki kości udowej
  • choroby nowotworowe
  • choroby reumatoidalne

Sztuczny staw biodrowy

Endoproteza stawu biodrowego – co to jest?

Endoproteza stawu biodrowego to nic innego jak sztuczny staw zastępujący naturalny, który nie może już pełnić swojej dotychczasowej roli. Proteza najczęściej zbudowana jest z tytanu lub innego metalu obojętnego dla organizmu pacjenta, co znacząco obniża ryzyko odrzucenia przeszczepu przez pacjenta.

Sztuczny staw biodrowy składa się z trzech części: trzpienia, który umieszczany jest w kości biodrowej, głowy umożliwiającej ruchy i elementu panewkowego, który w kształcie półkuli zajmuje miejsce niesprawnej naturalnej panewki stawowej.

W zależności od sposobu połączenia z podłożem kostnym wyróżnia się 3 rodzaje endoprotez biodra:

  • Cementowe

    Połączenie endoproteza-kość dzięki cementowi kostnemu.

  • Bezcementowe

    Połączenie endoproteza-kość dzięki bezpośredniej implementacji na zasadzie wcisku.

  • Hybrydowe

    Połączenie dwóch wcześniej wymienionych metod

Operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego

Pobyt w szpitalu po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego wynosi około 4-5 dni . Na dzień po zabiegu rozpoczyna się nauka chodzenia na kulach. Powrót do pełnej sprawności to czas około 3 miesięcy.

operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego

Komórki macierzyste i przeszczep tłuszczu, czy też wiskosuplementacja mogą stanowić alternatywę do zażywania leków przeciwbólowych przy wcześnie zdiagnozowanej chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego. W stadium zaawansowanym, uznaną i skuteczną metodą leczenia jest endoprotezoplastyka. Warto również pamiętać, że osocze bogatopłytkowe może znacząco poprawić kondycję stawu i odroczyć konieczność leczenia operacyjnego nawet o kilka lat.

Umów się na wizytę

Autor:

ortopeda Nowy Targ

Doktor Nauk Medycznych Adam Zawojski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W klinice LASERMED konsultuje pacjentów, wykonuje USG, małe zabiegi chirurgiczne oraz iniekcje z wykorzystaniem osocza.