Laserowe leczenie trądziku i trądziku różowatego

 laserem FOTONA Spectro SP

Trądzik jest chorobą skóry, której początek występuje w wieku pokwitania, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Ogranicza się zwykle do skóry twarzy, górnej części pleców i klatki piersiowej. Charakterystyczne zmiany to zaskórniki, grudki, krosty, torbiele ropne i blizny, czyli potocznie mówiąc „wągry” i „pryszcze”. Trądzik przeważnie dotyczy młodzieży w wieku dojrzewania. Za powstanie trądziku odpowiedzialne są czynniki genetyczne, hormonalne i bakteryjne.

Trądzik różowaty występuje u kobiet i u mężczyzn, najczęściej po 30 roku życia. Zmiany pojawiają się na twarzy i dekolcie. Nieleczony prowadzi do utrwalenia rumienia, trwałego poszerzania naczyń krwionośnych, a w dalszym etapie do powstania grudek i krost.

Główną przyczyną powstania trądziku są intensywne zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, powodujące w gruczołach łojowych zwiększone wydzielanie łoju i jego zagęszczenie oraz nadmiernemu namnażaniu komórek ujścia mieszków włosowych, co w konsekwencji prowadzi do zwężenia kanału wyprowadzającego i jego zatkaniu. W miarę wypełniania się gruczołu łojem powstaje zaskórnik – grudka z ciemnym punktem na szczycie. Do zamkniętego gruczołu nie dochodzi tlen, co stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii beztlenowych, które namnażając się wywołują stan zapalny, efektem którego jest powstanie grudki, a potem krosty z treścią ropną. Stany zapalne i towarzyszące im zmiany ropne powodują zaczerwienienia i bolesne zmiany skórne. Początkowo zmiany te są ograniczone do mieszka, lecz później mieszek pęka i stan zapalany rozlewa się na tkanki otaczające. Jest to okres grudkowy lub grudkowo – krostkowy. Zmiany zapalne wywodzące się z jednego lub kilku mieszków mogą łączyć się ze sobą i utrzymywać się przewlekle, ropiejąc przy tym i dając najgorszy trądzik guzowato – torbielowaty.

Problem ten rozwiązujemy za pomocą:

  • Lasera Er:YAG

  • Lasera Nd:YAG

Specjalista LASERMED indywidualnie dobiera rodzaj lasera w oparciu o wywiad z pacjentem .