Chrapanie – czy jest niebezpieczne?

Chrapanie to przypadłość, która często bywa bagatelizowana. Chrapiące osoby często są nieświadome problemu i dowiadują się tego z relacji innych domowników, którym nocna symfonia dźwięków przerywa sen.  Czy zastanawialiście się kiedyś, czy chrapanie jest niebezpieczne? Skąd się bierze chrapanie i jak radzić sobie z tym problemem? Nie zostawimy Was bez odpowiedzi, wszystko wyjaśniamy poniżej.

Chrapanie- czy jest niebezpieczne

Skąd się bierze chrapanie?

Chrapanie to nic innego, jak oznaka, że powietrze w drogach oddechowych śpiącej osoby nie przepływa w swobodny sposób. Charakterystyczny odgłos, pojawia się w momencie, gdy rozluźnione  w trakcie snu mięśnie podniebienia górnego i gardła zaczynają wibrować.

Chrapanie – od czego zależy? Przede wszystkim od wieku – osoby młode bardzo rzadko borykają się z tą przypadłością, natomiast u seniorów jest to  powszechne.

Jakie są przyczyny chrapania?

Chrapanie zawsze ma swoją przyczynę, niezależnie od tego, czy występuje ono stale czy sporadycznie. Najczęstszymi odpowiedziami na pytanie dlaczego chrapię są:

  • otyłość
  • skrzywienie przegrody nosowej
  • polipy
  • przerost migdałków podniebiennych
  • palenie tytoniu

Czy chrapanie jest niebezpieczne?

Często słyszane opinie, że chrapanie nie przeszkadza samemu śpiącemu, a jedynie wszystkim wokół, jest błędne. Co powoduje chrapanie? Chrapiące osoby doświadczają bóli głowy i problemów z koncentracją przez pogorszone dotlenienie organizmu. Zmagają się także z chronicznym niewyspaniem przez utratę około 2 h snu w trakcie nocy.

Laserowe leczenie chrapania LASERMED

Bezdech senny - co to?

Samo chrapanie nie zawsze stanowi poważne zagrożenia dla życia, ale czasem może zwiastować poważniejszą dolegliwość, jaką jest bezdech senny. Cierpi na nią co 10. chrapiąca osoba. Śpiący ma trudności z nabraniem powietrza – oddycha, ale nieefektywnie. W konsekwencji wzrasta ilość dwutlenku węgla, a to jest sygnałem dla ludzkiego mózgu, by aktywować mięśnie klatki piersiowej i przepony. Efektem takiego pobudzenia jest nagły wdech. Każdy bezdech to chwilowe niedotlenienie tkanek, które może skutkować poważnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak np. nadciśnienie tętnicze czy niedokrwienie serca.

Medyczne sposoby na chrapanie

Laserowe leczenie chrapania metodą NightLase to metoda używana w klinice LASERMED do redukcji tej przypadłości. Jak działa laser na chrapanie?  Stosowane w zabiegu promieniowanie lasera erbowego delikatnie oddziałuje na tkankę poprzez podgrzanie jej, a to skutkuje pobudzeniem produkcji nowych włókien kolagenowych. Dzięki nim tkanka staje się sztywniejsza, ale jednocześnie wzrasta jej sprężystość.

Laserowe leczenie chrapania LASERMED jest zabiegiem w pełni bezpiecznym i niewymagającym znieczulenia.

Umów się na wizytę