chrapanie

Chrapanie – czy jest niebezpieczne?

Chrapanie – czy jest niebezpieczne?

 

Chrapanie może powstać na skutek bardzo różnorodnych przyczyn. Może to być wynik alergicznego nieżytu nosa, anatomicznej budowy przegrody nosowej, tkanki tłuszczowej zgromadzonej na podbródku czy nawet przerostu migdałków. Za charakterystyczny dźwięk odpowiadają drgania wiotkich części gardła. Czasem jednak chrapanie jest tak głośne, że zastanawiamy się, czy wszystko jest w porządku. Głośność na szczęście ma tu niewiele do rzeczy – niestety jednak chrapanie może być groźne.

 

Chrapanie a bezdech senny

 

Gdy pacjent chrapie cyklicznie, to podczas jego snu dochodzi do patologicznie wydłużonych przerw pomiędzy oddechami. To z kolei wywołuje stan przewlekłego niedotlenienia organizmu, co może podwyższać ryzyko powikłań układu krążenia, np. nadciśnienia tętniczego czy zawału. Co ciekawe, badania pokazują, że chrapanie podnosi ryzyko wypadku samochodowego (niedotlenienie obniża sprawność motoryczną).

 

Jak leczyć chrapanie i bezdechy senne?

W nowotarskiej klinice LASERMED oferowane są zabiegi laserowego leczenia chrapania. Mają one wysoką skuteczność w obniżaniu częstotliwości chrapania oraz bezdechów sennych. A co najlepsze – są praktycznie bezbolesne.