Miniflebektomia – leczenie miejscowe żylaków

Żylaki kończyn dolnych dotyczą prawie 50 % społeczeństwa. Trzy razy częściej na tę przypadłość cierpią kobiety niż mężczyźni. Żylaki powstają na skutek niewydolności zastawek żylnych, co prowadzi do odwróconego przepływu krwi w naczyniach oraz ich stopniowe poszerzanie.

Miniflebektomia Nowy Targ

Jedną z metod leczenia żylaków jest miniflebektomia, inaczej nazywana szydełkowaniem żył. Jest to nowoczesna i mało inwazyjna technologia polegająca na usuwanie żylaków kończyn dolnych poprzez milimetrowe nacięcia (1-2 mm) lub nakłucia skóry przy użyciu specjalnych szydeł chirurgicznych. Ze względu na możliwość stosowania tej metody w warunkach ambulatoryjnych jest ona alternatywą dla klasycznej metody usuwania żylaków oraz technik laserowych.

Zabieg minifleboktomii trwa od 20 do 40 minut. Po zakończeniu procedury specjalista zakłada opaskę uciskową, którą powinno się nosić od 14 dni do miesiąca. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności już następnego dnia.

Minifleboktomia może być wykonywana razem z innymi zabiegami takimi jak klejenie żylaków, skleroterapia, czy laseroterapia. Łączenie tych metod daje lepsze efekty i zwiększa skuteczność terapii.

Minifleboktomia jest zalecana raczej w przypadku dużych i rozległych splotów żylnych.

Laserowe usuwanie żylaków