Badanie USG Doppler. Dowiedz się, na czym polega, kiedy je wykonujemy, i czym właściwie różni się od zwykłego USG.

Badanie usg doppler w klinice LASERMED nowy targ

Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów ludzi na świecie. Nazywamy je chorobami cywilizacyjnymi, gdyż związane są właśnie z rozwojem cywilizacji. Przyczynił się on do poprawy warunków życia poprzez dostępność jedzenia, opieki medycznej czy wszechobecnych wynalazków XX i XXI wieku oraz technologii, które mają ułatwić nam życie. Niestety, każde narzędzie źle wykorzystane może przynieść złe skutki, i tak stało się również w tym wypadku. Technologie wyręczają nas i rozleniwiają, a tym samym zmniejszają aktywność i pogarszają stan zdrowia. Mając na względzie jak duże żniwa zbierają co roku choroby układu krążenia i to, jak ważna jest profilaktyka, możemy poprzez badanie układu krążenia, szybciej wykryć nieprawidłowości i natychmiast wdrożyć leczenie, a tym samym zwiększyć jego skuteczność. Jednym z najbezpieczniejszych i nieinwazyjnych badań układu krążenia jest USG Doppler.

Badanie USG Dopplera – na czym polega?

Badanie USG układu naczyniowego służy do oceny stanu naczyń krwionośnych, ich drożności oraz parametrów przepływu krwi za pomocą ultradźwięków. Jak wygląda badanie USG Doppler? Specjalista pokrywa skórę specjalnym żelem i przesuwa po ciele głowicą USG. Obraz przepływu krwi jest widoczny na bieżąco na ekranie aparatu. Lekarz widzi gdzie krew płynie szybciej, gdzie wolniej a gdzie się cofa, co widoczne jest w przypadku niedomykalności zastawki. Wynik otrzymujesz natychmiast. 

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Może się mu poddać każdy (nawet dzieci czy kobiety w ciąży). Badanie trwa od 15 do 30 minut. Najczęściej bada się żyły kończyn dolnych w celu diagnozy żylaków czy zakrzepowego zapalenie żył oraz tętnice kończyn dolnych w przypadku cukrzycy i miażdżycy.

Kiedy wykonać badanie Dopplerowskie?

Wykonuje się je przede wszystkim w przypadku podejrzenia chorób naczyń krwionośnych, które mogą  być przyczyną wielu dolegliwości, począwszy od bólu i obrzęków nóg, obecności żylaków, zawrotów głowy, po bóle w klatce piersiowej. Najczęściej bada się żyły kończyn dolnych w celu diagnozy żylaków czy zakrzepowego zapalenia żył. Z kolei tętnice kończyn dolnych zaleca się badać w przypadku cukrzycy i miażdżycy.

Co się bada podczas badania Dopplera?

Badania, które warto wyróżnić, obejmują kilka obszarów, przede wszystkim:

  • USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych

  • USG Doppler tętnic kończyn dolnych

  • USG Doppler żył kończyn dolnych

  • USG Doppler tętnic nerkowych

  • USG Doppler układu wrotnego

Czym różni się zwykłe USG od badania Dopplera?

Badanie USG różni się od Dopplera tym, że podczas badania nie towarzyszą mu żadne efekty dźwiękowe. Charakterystyczne dźwięki przepływu krwi w badaniu Dopplera są dodatkowym elementem diagnostycznym, ich nieprawidłowe brzmienie może wskazywać dla lekarza na nieprawidłowości w danym rejonie naczynia krwionośnego.

USG Doppler: gdzie zrobić takie badanie? Podhale i okolice

Zapraszamy do kliniki LASERMED gdzie badanie USG Dopplera wykonują radiolog Izabela Chramiec-Francuz oraz radiolog i chirurg doktor Wojciech Panz.