Skleroterapia piankowa pod kontrolą USG

Skleroterapia to nieinwazyjna metoda usuwania żylaków kończyn dolnych. Jednak stosowana jest tylko w początkowych stadiach choroby. To dobra alternatywa dla zabiegów operacyjnych. Skleroterapia polega na podawaniu do uszkodzonej żyły środków farmakologicznych (w tym przypadku specjalnie spreparowanej piany), która ma spowodować zwłóknienie i zamknięcie uszkodzonego naczynia, a następnie wchłonięcie i wyłączenie go z układu żylnego. Dodatkowo używa się przy tym USG, które umożliwia lekarzowi precyzyjną kontrolę przepływu pianki wewnątrz żył. Ilość iniekcji oraz stężenie pianki jest uzależnione od wielkości naczynia. Cała procedura jest bezbolesna. Nie wymaga znieczulenia. Zabieg trwa ok. 30 minut.

Do usunięcia niedużych żylaków wystarczy 1 zabieg, jednak przy większych zmianach należy przeprowadzić serię zabiegów (mniej więcej 3-4), które są przeprowadzane w tygodniowych odstępach.

Po skleroterapii nie ma blizn, czasami występują przebarwienia, które z czasem ustępują. Skleroterapia jest na tyle bezpieczną metodą leczenia żylaków, że może być stosowana u pacjentów z przeciwwskazaniami do leczenia operacyjnego.

usg zyl